New York History Day Winners Announced

Winners of the 2017 New York State History Day competition held in Cooperstown April 24th, 2017 at the Fenimore Art Museum, Farmers Museum and Baseball Hall of Fame were announced.  Congratulations to all who participated in this wonderful event and to those who are moving on to National History Day in Washington, D.C.

2017 Results:

JUNIOR (GRADES 6-8) HISTORICAL PAPER:

Third Place

Title: Katherine Johnson: The Woman Computer Who Significantly Altered the Space Race

School: Pelham Middle School

Teacher: David Acocella

Student(s): Emily Kalyvas

Second Place

Title: Bessie Coleman – The First African American Woman Aviator’s Stand Against Racism

School: Jericho Middle School

Teacher: Theresa Cantwell

Student(s): Allison Lee

First Place

Title: Dian Fossey: Taking a Stand for the Mountain Gorillas

School: Mill Middle School

Teacher: Randall Gammiero

Student(s): Katia de Jong

JUNIOR (GRADES 6-8) INDIVIDUAL DOCUMENTARY:

Third Place

Title: Bille Jean King: Champion On and Off the Court

School: Hunter College Elementary School

Teacher: Nolan Burke

Student(s): Luciana Kerner Matos

Second Place

Title: John Lewis Sitting Down to Take A Stand: The Fight Against Jim Crow and African American Inequality

School: North Shore Middle School

Teacher: Chris Gill

Student(s): Gregory Cantwell

First Place

Title: Joseph Rotblat and The Anti-Nuclear Stand

School: Farnsworth Middle School

Teacher: Alicia Malanga

Student(s): Aneesh Muppidi

JUNIOR (GRADES 6-8) GROUP DOCUMENTARY:

Third Place

Title: Claudette Colvin: The Girl Who Started A Revolution

School: City Honors School

Teacher: Richard Ziolo

Student(s): Gabriella Fanti, Natalie Lane, Greta lee, Sophia Steckler, Connor Wyckoff Second Place

Title: Mahatma Gandhi: Taking a March to Take a Stand

School: Herricks Middle School

Teacher: Jodi Thompson

Student(s): Prameet Shah, Aarya Agarwal, Abhinav Goyal, Aditya Lodha,

First Place

Title: Lewis Hine and His Stand Against Child Labor in America

School: The Wheatley School

Teacher: Pat Clarke

Student(s): Joseph Doria, Neil Shah, Jack Keys,

JUNIOR (GRADES 6-8) INDIVIDUAL PERFORMANCE:

Third Place

Title: Sybil Ludington: Heroine of the Revolution – The Girl Who Took a Stand by Going on a Ride

School: Washingtonville Middle School

Teacher: Sparrow Tobin

Student(s): Ashley Clemente

Second Place

Title: Power of Voice: Sojourner Truth Taking a Stand for African Americans and Women

School: The Wheatley School

Teacher: Mike Haig

Student(s): Emma Melnikov

First Place

Title: Mary Cassatt: The Impressionist Artist that Stood Up Against the Paris Salon

School: Hunter College Elementary School

Teacher: Kelly McDougall

Student(s): Anne Herring

JUNIOR (GRADES 6-8) GROUP PERFORMANCE:

Third Place

Title: Alice Paul: Taking a Stand In History for a Woman’s Political Stand

School: Herricks Middle School

Teacher: Jodi Thompson

Student(s): Grace Kim, Selina Chiang, Alison Chou, Emily Wei, Maggie Lau

Second Place

Title: One Child, One Teacher, One Book, One Pen, Can Change the World

School: Buffalo Academy for Visual and Performing Arts

Teacher: Kelly Beuth and Tayler Cole

Student(s): Emily Smith, Alicia Woods, Dreana Henry, Daesha Montgomery, Catherine Krug-O’Connor

First Place

Title: The Creeping Spider

School: The Hellenic Classical Charter School

Teacher: Kevin Linehan

Student(s): Elias Skountzos, Christina Tsingi, Joseph Holder, Nicholas Danas, Ashton Ramcharitar

JUNIOR (GRADES 6-8) INDIVIDUAL EXHIBIT:

Third Place

Title: The Tuskegee Airmen: Taking A Stand Against Racism, Segregation, & Inequalities

School: Woodmere Middle School

Teacher: Vinny Lospinuso and Kathleen Durney

Student(s): Gabrielle Nakkab

Second Place

Title: Taking a Stand for Women’s Suffrage: The Declaration that Launched the Radical Revolution

School: Jericho Middle School

Teacher: Konstantine Kovoros

Student(s): Sara Chan

First Place

Title: The White Rose Society

School: City Honors

Teacher: Richard Ziolo

Student(s): Roman Rogalski

JUNIOR (GRADES 6-8) GROUP EXHIBIT:

Third Place

Title: Oskar Schindler: The List that Took a Stand in History

School: Felix V. Festa Middle School

Teacher: Paul Clemente

Student(s): Anjali Kureekattil, Noy Nebel, Arielle Arbel

Second Place

Title: Malala Yousafzai: Warrior of Words

School: City Honors School

Teacher: Richard Ziolo

Student(s): Holden Endres, Jack Colleran, Sebastian Cole, Tony Pratts

First Place

Title: Alice Paul : Suffering for Suffrage

School: Woodmere Middle School

Teacher: Vincent Lospinuso

Student(s): Ariella Ziarno, Julia Klayman

JUNIOR (GRADES 6-8) INDIVIDUAL WEB SITES:

Third Place

Title: Tommie Smith and John Carlos’ Stand in the ’68 Olympics

School: Cornwall Central Middle School

Teacher: Jeff Danzer

Student(s): Zach Slichta

Second Place

Title: Mother Jones: Taking a Stand for the Rights of Workers

School: Jericho Middle School

Teacher: Theresa Cantwell

Student(s): Catherine Kim

First Place

Title: “Go For Broke”: The Fight For Liberty and Justice For All

School: Jericho Middle School

Teacher: Michelle Vevante

Student(s): Naomi Yu

JUNIOR (GRADES 6-8) GROUP WEB SITES:

Third Place

Title: Jesse Owens and the 1936 Olympics

School: Felix Festa Middle School

Teacher: Sean Enright

Student(s): Willow Maisel, Amber Liang

Second Place

Title: Joan of Arc: Warrior for Women

School: Hunter College Elementary School

Teacher: Nolan Patrick Burke

Student(s): Emma Shum, Anastasia Choo

First Place

Title: Breaking the Silence:Ryan White and the AIDS Epidemic

School: Hauppauge Middle School

Teacher: Nicole Campbell

Student(s): Alex Vasilakopoulos, Jalaj Mehta

SENIOR (GRADES 9-12) HISTORICAL PAPER:

Third Place

Title: Lewis Hine: Standing in the Shadows, Casting a Light on a World of Darkness

School: The Wheatley School

Teacher: Andrew Ardito

Student(s): Ananya Bansal

Second Place

Title: Olivia de Havilland: The Battle for Actors’ Rights in the Golden Age of Hollywood

School: George W. Hewlett High School

Teacher: Dr. Christine Abajian

Student(s): Brianna Kovit

First Place

Title: Larry Flynt: An Unlikely Hero Takes a Stand Against Censorship

School: Huntington High School

Teacher: Lauren Desiderio

Student(s): Aidan Forbes

SENIOR (GRADES 9-12) INDIVIDUAL DOCUMENTARY:

Third Place

Title: 1968 — Columbia Under Siege: The Student Led Uprising that Shook the Foundation of a Controversial Administration

School: Friends Seminary

Teacher: Kristen Fairey

Student(s): Jack Fessenden

Second Place

Title: Betty Ford: Candidly Standing Strong

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Prerna Chaudhary

First Place

Title: The Stonewall Uprising: Taking a Stand Against LGBT Inequality

School: Huntington High School

Teacher: Lauren Desiderio

Student(s): Alyssa Befumo

SENIOR (GRADES 9-12) GROUP DOCUMENTARY:

Third Place

Title: Black Lives Matter: Taking It From Social Media to The Streets

School: Townsend Harris High School

Teacher: Chris Hackney

Student(s): Safiatu Diagana, Rhea Singh, Asiya Koli, Safiyah Khan

Second Place

Title: Arthur Ashe: Defiance Till The End

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs

Student(s): Kunal Suri, Rushikesh Patel, Shivesh Patel

First Place

Title: The Man in the Glass Booth: The Capture and Trial of Adolf Eichmann

School: G. W. Hewlett High School

Teacher: Christine Abajian

Student(s): Rachel Miller, Jonny Miller

SENIOR (GRADES 9-12) INDIVIDUAL PERFORMANCE:

Third Place

Title: Viva La Causa!: The Continued Stand of Cesar Chavez

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs & Sam Gerantabee

Student(s): Yashi Ladhani

Second Place

Title: Malala Yousafzai: A Heroine of Our Generation

School: Townsend Harris High School

Teacher: Chris Hackney

Student(s): Moitrayee Dhar

First Place

Title: Sic Semper Tyrannis’: John Wilkes Booth’s Justification for Assassinating Abraham Lincoln

School: Friends Seminary

Teacher: Kristen Fairey

Student(s): Fouad Dakwar

SENIOR (GRADES 9-12) GROUP PERFORMANCE:

Third Place

Title: We Will Not Be Silent: The White Rose Takes a Stand Against Adolf Hitler

School: Clarkstown North High School

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Rebecca Varghese, Diana Mathew, Aleyah Aragon, Teena Thomas

Second Place

Title: Capturing Their Plight: The Stand of Lewis Hine

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Felisha Ma, Melissa Lau, Esme Chen, Aiza Bhuiyan

First Place

Title: Bayard Rustin: Marching Against Injustice

School: Clarkstown High School North

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Brian Huang, Sophia Greenberg

SENIOR (GRADES 9-12) INDIVIDUAL EXHIBIT:

Third Place

Title: Cesar Chavez and the AFW: Taking A Stand for Agricultural Workers in America

School: Homeschooled

Teacher: Lisa Greenwald

Student(s): Eleanor Lavin

Second Place

Title: The Three Stooges:Taking a Stand Using Comedy as a Weapon

School: Hauppauge High School

Teacher: Anna DiTroia

Student(s): Emma Claps

First Place

Title: Out of the Closet and Into the Streets: Stonewall

School: Clarkstown High School North

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Phoebe Fisher

SENIOR (GRADES 9-12) GROUP EXHIBIT:

Third Place

Title: Thomas Nast; Crusade Against Corruption

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Alexandra Gootman, Amber Wiqas, Manaal Chaudhry

Second Place

Title: Making Schools “Common” Horace Mann: the Father of Public Education

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Amanda Chiang, Alisa Liu, Eunice Oh, Siri Kavuri, Caitlin Chou

First Place

Title: Jane Addams Takes A Stand For Society’s Outcasts

School: Pelham Memorial High School

Teacher: Marc Sirico

Student(s): Natalie Todaro, Karla Pennetta

SENIOR (GRADES 9-12) INDIVIDUAL WEB SITES:

Third Place

Title: Sami Repishti: Fighter of the Anti-Communist Resistance

School: Bronxville High School

Teacher: Dana Landesman

Student(s): Kevin Leka

Second Place

Title: B.R. Ambedkar: Framing an Egalitarian India

School: Stuyvesant High School

Teacher: Eric Wisotsky

Student(s): Shameek Rakshit

First Place

Title: Theodore Roosevelt: The Conservation Crusader for Future Generations

School: Clarkstown North High School

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Mona Tong

SENIOR (GRADES 9-12) GROUP WEB SITES:

Third Place

Title: Love Canal’s Toxic Relationship: Citizens Fight for Their Health Against an Apathetic Government

School: Stuyvesant High School

Teacher: Eric Wisotsky

Student(s): Kristin Lin, Samantha Ngo, Jenny Gao

Second Place

Title: The Unlikely Community

School: Tappan Zee High School

Teacher: Matthew Robertson

Student(s): Jake Laddis, Elijah Gordon, Ruben Sriskanda

First Place

Title: Ruth Bader Ginsburg: Pioneer in the Fight for Womens Rights

School: Clarkstown North High School

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Sarah Varghese, Simar Goyal

AWARD WINNERS

American Labor Studies Award:

Title: The Workplace Rebellion: How the Women of Newsweek Stood Up for

Their Rights and Inspired a Widespread Revolution

School: St. Francis Prep

Teacher: Monica Robertson

Student(s): Jenna Alma, Robyn Alma

Cooperstown Graduate Association Award:

Title: Rosa Parks

School: ST. Mary’s School

Teacher: Hillary Primo

Student(s): Kathryn Moran

Dr. Monroe Fordham Memorial History Award:

Title: The Pullman Strike: A Stand for Workers’ Rights

School: Hunter College Elementary School

Teacher: Nolan Burke

Student(s): Lois Herring

Fort Ticonderoga Colonial History Award:

Title: Sybil Ludington: Heroine of the Revolution – The Girl Who Took a Stand by Going on a Ride

School: Washingtonville Middle School

Teacher: Sparrow Tobin

Student(s): Ashley Clemente

Hanford Mills Museum’s Power of Rural History Award:

Title: FSA and it’s Impact in Tenant Farming

School: Cherry Valley – Springfield Central School

Teacher: Tammy Loveland

Student(s): Luke Loveland

History of Healthcare Award:

Title: Betty Ford: Candidly Standing Strong

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Prerna Chaudhary

Middlefield Historical Association Award:

Title: Beatrix Potter: Taking a Stand for the Appreciation and Preservation of Wildlife

School: Pelham Memorial High School

Teacher: Gene Kelly

Student(s): Helen Meyerson

National Baseball Hall of Fame Award:

Title: Slashing the Color Barrier: The Black Experience in Professional Hockey

School: Victor Junior High School

Teacher: Darlene Cowles

Student(s): Edward G. Hall

New York State Archives Partnership Trust Award:

Title: Guided by the North Star: Frederick Douglass’ Journey to Freedom

School: Genesis at Xaverian

Teacher: Valerie Gilson

Student(s): Caroline Coleman

The Fenimore Art Museum & Research Library Award

Title: Love Canal’s Toxic Relationship: Citizens Fight for Their Health Against an Apathetic Government

School: Stuyvesant High School

Teacher: Eric Wisotsky

Student(s): Kristin Lin, Samantha Ngo, Jenny Gao

Robert David Lion Gardiner Foundation Awards:

Title: Thomas Nast; Crusade Against Corruption

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs and Samantha Gerantabee

Student(s): Alexandra Gootman, Amber Wiqas, Manaal Chaudhry

Title: Out of the Closet and Into the Streets: Stonewall

School: Clarkstown High School North

Teacher: Jordan Turner

Student(s): Phoebe Fisher

The Farmers’ Museum Award:

Title: Viva La Causa!: The Continued Stand of Cesar Chavez

School: Herricks High School

Teacher: Melissa Jacobs & Sam Gerantabee

Student(s): Yashi Ladhani

Thomas W Malone Award:

Senior

Title: The Sisters Grimké: The Dynamic Duo Defying Norms, Denouncing Injustice, and Devoting Their Lives to Defeating Slavery

School: Townsend Harris High School

Teacher: Chris Hackney

Student(s): Atia Ahmed

Junior

Title: Jennie Hodgers: Standing Up for Freedom

School: Mill Middle School

Teacher: Randall Gammiero

Student(s): Maggie Gerhart

New York History Day is made possible by support from Senator Jim Seward and the New York State Legislature, The Farmers’ Museum and Fenimore Art Museum.